Alternative flash content

Requirements

 • projekt1
 • Rodzina szkół im. Jana Pawła II
 • Nasz Partner
 • image
 • image
 • projekt2
 • Jan Paweł II
 • projekt unijny
 • Bezpieczna szkoła
 • 1940
 • Szlachetna paczka
 • image

Licznik odwiedzin

007989709
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
Zeszły miesiąc
Od początku
4391
4273
19386
7931969
66709
177045
7989709

Aktualności

Z wizytą u rodaków na Litwie

images/stories/listopad2017/wl1.jpg

Dzieci z łochowskiej szkoły gościły na Litwie

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie w ramach wymiany gościli w Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie nieopodal Wilna. Uczniowie zwiedzali Wilno i okolice, tworzyli projekt o ziołolecznictwie, nawiązywali nowe przyjaźnie, a dyrekcja podpisała umowę o dalszej współpracy, która już tam podczas wizyty od razu nabrała tempa.

Media na Litwie piszą o naszej wizycie zobacz tu, a także tu

 

Na Litwę wybrało się 17 uczniów, dwóch nauczycieli i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie. Polskie Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie bardzo przypomina polską placówkę, obie szkoły leżą też mniej więcej w tej samej odległości od miasta – Łochowo od Bydgoszczy, a Rudomino od Wilna. Gościnność uczniów i nauczycieli wielokrotnie onieśmielała, a oprowadzanie pod okiem pani Ilony, nauczycielki litewskiej szkoły i dyplomowanego przewodnika turystycznego w jednej osobie wywoływało u dzieci burzę oklasków i komplementów.

Dzieci z Łochowa trafiły do rodzin – takie było założenie tegorocznego wyjazdu. Wielu z rodziców uczniów uczestniczących w tej wymianie z tego powodu wzięło urlopy z pracy, aby wieczorami pokazać swoim gościom jeszcze więcej. Rewizyta planowana jest na przyszły rok. Ale wcześniej nauczyciele organizują już wspólny wyjazd na Białoruś. Dyrekcje obu szkół z Żanetą Jankowską i Mirosławem Donarskim na czele podpisały umowę o dalszej współpracy, która już w Rudominie zaczęła nabierać realnych kształtów. Nauczyciele realizują razem projekt edukacyjny o ziołolecznictwie, a chóry multimedialne e-przedsięwzięcie (wspólny internetowy występ).

Dzieci zwiedziły chyba wszystko, co można było zobaczyć w Wilnie i okolicach. Były, m.in., na cmentarzu na Rossie, na Placu Katedralnym, w zespole kościołów św. Anny i Bernardynów, Galerii Bursztynu, w Wieży Telewizyjnej, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła i oczywiście na ulicy Ostrobramskiej z cudownym obrazem Matki Boskiej Miłosierdzia. Na zaproszenie Pana Andrzeja Żabiełowicza, starosty gminy Mariampol gościły również w tamtejszym Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury, gdzie zobaczyły i włączone zostały do zabawy z dziećmi, które z okazji ich wizyty przygotowały program artystyczny.

Pani Kamila Niciejewska ze szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie przygotowała prelekcję na temat ziół, aby wprowadzić obie szkoły do wspólnego projektu edukacyjnego, a nauczyciele z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca z Rudomina zorganizowali spotkanie z zielarką i pokaz przygotowywania kremów w Ośrodku Kultury w Ciechanowiczkach. Dodatkową atrakcją były warsztaty tworzenia palm. Ponadto uczniowie z Łochowa zwiedzili również dwór na Borejkowszczyźnie, przystani Ludwika Władysława Kondratowicza, czyli Władysława Syrokomli, słynnego litewskiego poety, zwanego „wiejskim lirnikiem”.

Wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ nic tak nie poszerza horyzontów, jak zwiedzanie innych krajów, szczególnie tak nam bliskich historycznie, jak Litwa i inne państwa ościenne. Uczniowie poza wiedzą i nawiązywaniem nowych przyjaźni uczą się też samodzielności i dojrzałości, a to jest dodatkowa korzyść niewymierna takich wymian. Nauczyciele mają głowy pełne pomysłów, jak taką współpracę można rozwijać. Zaraz po powrocie wzięli się ostro do pracy. A dyrekcja już planuje kolejne spotkanie...

Dziękujemy!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wspaniałego pobytu na Wileńszczyźnie, a nade wszystko - Pani Żanecie Jankowskiej, dyrektorowi Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, Panu Andrzejowi Żabiełowiczowi, staroście gminy Mariampol, rodzicom goszczącym naszych uczniów, wicedyrektorom gimnazjum w Rudominie, zwłaszcza Pani Mirosławie Klim, Pani Jolancie Antoncewej, dyrektorowi polskiej szkoły w Rakańcach.

Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycielek Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie – Pani Ilony Herman i Pani Ireny Proczuchanowej niezłomnych w podtrzymywaniu i rozwijaniu przyjaźni polsko-polskiej od wielu lat.